آرمان صدرای طبیعت، ارتقای سطح دانش و تکنولوژی حوزه علوم زیستی در ایران و منطقه است

کود سیدروتک ( Siderotech )

siderotech

عملکرد : حل کننده آهن، روی و سایر میکروالمنتهای غیرقابل جذب در خاک برای گیاه

فرمولاسیون : این محصول فرمولاسیونی خاص از سودوموناس فلورسنس است که به مقدار زیاد حاوی سیدروفور حل کننده کاتیون‌های کلات شونده در خاک نظیر آهن و روی و ... است. این محصول ضمن تقویت گیاه و تحریک ریشه‌زایی از طریق ترشح هورمون‌های رشد، باعث بالا رفتن درصد جذب آهن و روی در گیاه می‌شود.

مواد کاربرد : این فرآورده کاربرد وسیعی در کشتهای مختلف غلات، گلخانه‌ای نظیر خیار، گوجه فرنگی، بادنجان و نیز در محصولات باغی می‌تواند داشته باشد.

مزایا : این فرآورده کاملاً ارگانیک است و بدون آلوده نمودن محیط زیست و ایجاد عوارض جانبی در گیاه یا کشاورز و مصرف کننده، قابلیت مصرف دارد.

دوز مصرف : 2-3 لیتر در هکتار بصورت محلول پاشی و یا آبیاری سرک (بهتر است ماهانه تکرار شود)

نوع بسته‌بندی : قوطی یک لیتری (بسته به تقاضای مشتری 4 لیتری)

توضیحات تکمیلی

یونهای فلزی نظیر آهن و روی و میکروالمنتها اغلب به مقدار کافی در خاکهای کشاورزی وجود دارند. لیکن این ترکیبات به سرعت با سایر مولکولها در خاک پیوند داده و بصورت کلات غیرقابل جذب برای گیاه درمی‌آیند. استفاده از ترکیبات سیدروفور باعث انحلال این یونها در محیط اطراف ریشه شده و فقر آهن و روی در گیاه را مرتفع می‌سازد. هر چند همه کودهای آهن در حال حاضر بصورت فرمولاسیونهای کلاته با EDTAو سایر نمکهای کمپلکس عرضه می‌شوند، لیکن این ترکیبات نیز کمتر از یک ماه در خاک دوام دارند و به سرعت به فرم غیر قابل جذب برای گیاه درمی‌آیند. بنابراین حتی در زمان استفاده از کودهای ریز مغذی بهتر است از باکتری‌های تولید کننده سیدروفور طبیعی جهت کمک به جذب بهتر این مواد در گیاه استفاده نمود. این باکتریها با حضور دائمی در اطراف ریشه جذب دائمی و کافی آهن و روی و منیزیم و ... را تضمین می‌کنند.

این باکتری‌ها برای گیاه شرایط دسترسی بهتر به آهن را از طریق ترشح سیدروفورها و در نتیجه امکان جذب بهرت آن فراهم می‌کنند. سیدروفورهای باکتریایی در چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته اول شامل سیدروفورهای فنلکاتکول (Phenol – Catecolates) هستند که از آن جمله می‌توان به انتروباکتین (Entrobactin)، آگروباکتین (Agrobactin)، پیوکلین (Pyochelin) و مایکوباکتین (Mycobactin) اشاره نمود.

هیدروکساماتها (Hydroxamates) دسته دیگری از سیدروفورها را تشکیل می‌دهند. آئروباکتین (Aerobactin)، شیزوکینن (Schizokine) و همچنین فری‌اکسامینهای حلقه‌ای (نوع E و D) و خطی(G1 ،D1 ،،و G2) از این دسته هستند. گروه بعدی سیدروفورهای نوع کربوکسیلات (Carboxilate) هستند که مشخص‌ترین نمونه آن ریزوباکتین (Rhizobactin) است. دسته چهارم سیدروفورهای باکتریایی، پیووردین ها (Pyoverdin) هستند. این سیدروفورها، کروموپپتیدهای محلول در آب و به رنگ سبز – زرد هستند. باکتریهای موجود در این محصول در ناحیه ریزوسفری در ایفای نقش تولید سیدروفور مشارکت فعال دارند.

همچنین اثرات باکتریهای PGPB موجود در این محصول برای رشد و نمو گیاهان به دو صورت اثرات مستقیم و اثرات غیر مستقیم می‌باشد. در حالت مستقیم باکتریهای این محصول با استفاده از مکانیزم‌های تثبیت زیستی نیتروژن، افزایش جذب و فراهمی یا محلول کردن عناصر غذایی، تولید هورمونهای رشد گیاهی، تولید انواع ویتامینها، تولید سیدروفورهای کلاته کننده آهن و محلول ساختن فسفات باعث تحریک و افزایش رشد گیاهان می‌شوند. در حالت غیرمستقیم، با استفاده از مکانیسم‌های مختلف آنتاگونیستی اثرات مضر بیمارگرهای گیاهی را خنثی یا تعدیل نموده و بدین طریق موجب افزایش رشد گیاه می‌شوند. رقابت برای جذب مواد و اشغال جایگاه‌های مناسب برای فعالیت پاتوژنها، تولید آنتی بیوتیک، سیانید هیدروژن (HCN) از مهمترین مکانیزمهای مورد استفاده در این باکتریهای مفید می‌باشند.

دریافت کاتالوگ

siderotech-ee22

  

 

 

ارزش گذاری و انتقال تکنولوژی

module8

فرآیند ارزش گذاری دانش فنی یکی از مهمترین اقدامات در حوزه ارزش بخشیدن به مالکیت معنوی محققین و دانش پژوهان است .همچنین  در حوزه انتقال تکنولوژی نیز          ... ادامه مطلب

خدمات فنی و مهندسی

100000 واحد فني و مهندسي شرکت داراي تخصص و تجربيات ارزشمندي در خصوص طراحي مهندسي، راه‌اندازي و يا نظارت بر اجراي فرآیندهای شیمیایی و بیوشیمیایی... ادامه مطلب

گرنت تحقیقاتی و وام تجاری سازی

100000 شرکت صدرای طبیعت از تحقیقات محققین کشور در راستای تجاری‌سازی آنها حمایت مالی و معنوی می‌نماید. از کلیه محققین حوزه علوم زیستی، شیمیایی، مواد نو، تکنولوژی جدید و... ادامه مطلب 

 طراحی کاتالوگ, طراحی لوگو, طراحی آرم تجاری, طراحی کارت ویزیت, پله برقی, لوله سیمانی, طراحی ست اداری, فیلمبرداری صنعتی, فیلمبرداری صنعتی, عکاسی صنعتی, تسمه بسته بندی, سود پرک, طراحی سایت, سختی گیر مغناطیسی, طراحی کاتالوگ حرفه ای, خدمات برش لیزر, خدمات برش لیزر, پروفیل آلومینیوم, بستنی, ایزوگام دولایه, ایزوگام پلیمری, ایزوگام bpp, ایزوگام bof, آنتی اسکالانت, برش لیزر فلزات, قیمت طراحی کاتالوگ, کمپرسور اسکرو, کمپرسور اسکرو,