آرمان صدرای طبیعت، ارتقای سطح دانش و تکنولوژی حوزه علوم زیستی در ایران و منطقه است

هیومیک پلاس (Humic plus)

humtech-es1

اهمیت وجود باکتری ها در محیط ریزوسفر ریشه

باکتریهای مفید خاکزی از خانواده باسیلوس‌ها، سودوموناس‌ها و ازتوباکترها نقش بسیار مهمی در رشد و جذب عناصر لازم برای گیاهان دارند. ازت (نيتروژن) عنصر اصلي تشکيل ترکيبات پروتئيني و تشکيل اندام در گياهان است. اين عنصر بايد از طريق ريشه جذب گياه شود. راه ساده آن استفاده از کودهاي ازت‌دار نظير اوره، سولفات آمونيم، نيترات کلسيم و ... است که معمولاً کشاورز براي تامين اين کودها بايد هزينه نسبتاً زيادي بپردازد. حال اگر بتوان ازت موردنياز گياه را با هزينه کمتر و رايگان از هواي معمولي تامين کرد، قدم مهمي در راه کاهش هزينه‌هاي کشاورزي برداشته خواهد شد. تقريباً روي هر هکتار زمين، 78000 تن ازت وجود دارد. 80% اتمسفر هواي معمولي حاوي ازت (مولکول نيتروژن) است. اين ازت غيرقابل جذب براي گياه مي‌باشد. سوال اينجاست که از اين منبع رايگان چگونه مي‌توان براي تامين ازت ضروري گياه استفاده کرد. باکتري ازتوباکتر موجود در محیط اطراف ریشه با ترشح آنزيمهايي خاص ازت مولکولی هوا را به فرم قابل جذب برای گیاه تبديل مي‌نمايد و باعث کاهش نیاز تغذیه‌ای گیاه به کودهاي شیمیایی ازت‌دار می‌گردد.

همچنين باکتري‌هاي باسیلوس موجود در محیط ریشه گیاه در زمان رشد بطور طبیعی قلیائیت محیط را پائین می‌آورند. این کار از طریق تولید اسیدهای آلی و آنزیم‌های فسفاتاز صورت می‌پذیرد و باعث افزایش حلالیت فسفاتهای غیرمحلول موجود در خاک شده و از این طریق به فراهم شدن فسفات بیشتر برای گیاه کمک می‌کند. اسیدی شدن محیط ریزوسفر ریشه گیاه کمک شایان توجهی به جذب سایر عناصر ریزمغذی برای گیاه می‌نماید. حضور جمعیت مناسب از باکتریهای مفید خاکزی دیگر نظیر سودوموناس‌ها، از ظهور بیماری‌های قارچی جلوگیری به عمل می‌آورد و با ترشح هورمون‌های رشد در محیط ریشه به توسعه ساختار ریشه گیاه کمک شایانی می‌کند. لذا اضافه کردن باکتريهاي مفيد خاکزي به خاک کشاورزي در توسعه کشاورزی بسیار حائز اهمیت است. 

نقش اسید هیومیک در بهبود رشد گیاه

ترکيبات هيوميکي که محتوي هيوميک اسيد، فولويک اسيد، اولميک اسيد هستند به علت در بر داشتن مواد مغذي مفيد، برخي ويتامين‌ها و ميکروالمنتهاي ضروري طی سالهای اخیر در کشاورزی جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند.ترکيبات هيوميکي که هر ليتر از کنسانتره مايع آن معادل 2 مترمکعب کود حيواني است، عصاره مواد آلي هستند که برخلاف کود حيواني، عاري از هر گونه قارچ‌هاي بيماري‌زا و تخم انگل‌ها نظير نماتد مي‌باشند. مايع بودن و حلاليت اين فرآورده، دسترسي آن براي گياه را تسريع مي‌کند و از اين رو نيز نسبت به کودهاي شيميايي جامد و کودهاي حيواني ارجحيت دارد.

ارتباط اسید هیومیک و فعالیت باکتریهای محیط ریشه

هر چند بسیاری از افراد این تصور را دارند که هیومیک اسید بواسطه خصوصیات اسیدی خود باعث اسیدی شدن محیط خاک اطراف ریشه می گردد و بدین طریق حلالیت عناصر ضروری نظیر آهن و روی و ازت و ... بالا می‌رود، اما واقعیت آن است که حتی هیومیک اسیدهایی که قلیائیت خیلی پائین (3-4) دارند، پس از رقیق شدن با آب آبیاری، تاثیر چندانی بر قلیائیت نهایی آب ندارند و قلیائیت آب در محدوده خنثی (6-7) باقی می‌ماند. پس تاثیر چشمگیر هیومیک اسید بر رشد گیاه در اثر چیست؟ پاسخ این سوال در آن نهفته است که حاصلخیزی خاک با حضور باکتریهای مفید خاکزی در ریشه گیاه ارتباط مستقیم دارد. هر چه حضور و جمعيت  میکروبهای مفید خاک بیشتر باشد، خاک حاصلخیزتر خواهد بود. از طرفی ماندگاری و بقای باکتریها در گرو وجود مواد آلی (ترکیبات هیومیکی و باقیمانده‌های پوسیده گیاهی) در خاک است تا ضمن تغذیه از آن بتوانند شرایط رطوبت کم و خشکی را تحمل نمایند. در مناطق کویری و کم آب کشور محتوای مواد آلی و هیومیکی خاک بسیار کم (0- 1%) است و در خاکهای حاصلخیزتر (نظیر خاک شمال کشور)، به 4- 7% می‌رسد. لذا در مناطق خشک و کویری کشور تقویت بار آلی خاک از طریق افزودن کودهای حیوانی و یا هیومیک اسید، ضروری است.

 نقطه ضعف کودهای شيميايي نسبت به هیومیک اسید

همانطور که توضیح داده شد، بار آلی خاک را می‌توان از طریق افزودن کود حیوانی يا هيوميک اسيد تقویت کرد. کودهای حیوانی علاوه بر اضافه کردن مواد آلی و هیومیکی (1-2%)، به علت وجود بار میکروبی بالا، کمبود میکروبی خاک را نیز تا حدی جبران می‌کنند. ترکيبات هيوميکي فعلي هر چند درصد بالايي از مواد هيوميکي (20- 80%) را دارند، ليکن از نظر حضور باکتريهاي مفيد خاکزي در فرمولاسيون آنها فقير هستند. متأسفانه اين مساله در مورد کودهاي شيميايي وخيم‌تر است. افزودن کودهاي شيميايي به خاک در دراز مدت باعث واکنش دادن با ترکيبات آلي و هيوميکي خاک شده و از طرف ديگر باعث از بين رفتن باکتريهاي مفيد خاکزي مي‌گردند. بنابراين ابزار اصلي جذب عناصر توسط گياه از دسترس آن خارج مي‌شود. سيستم ريشه گياه شبيه ساختار روده انسان است. مواد غذايي که انسان مصرف مي‌کند به تنهايي قابل جذب نيست. بلکه توسط ميلياردها باکتري مفيدي که در روده انسان قرار دارند، تجزيه و به فرم قابل جذب و مولکول‌هاي قابل ورود به خون براي انسان در مي‌آيند. اين جمعيت به حدي بالاست که تقريباً 25% وزن خشک مدفوع انسان را باکتريها تشکيل مي‌دهند. حال چگونه است که حضور باکتريها در روده انسان را مي‌پذيريم ولي استفاده از باکتريهاي مفيد خاکزي در محيط ريشه گياه که محل جذب عناصر ريزمغذي است، براي ما سخت و باورنکردني است؟

ویژگی منحصربفرد محصول Humic plus

شرکت صدرا بیوتک برای نخستین بار در ایران با ارائه هیومیک اسید همراه با بهترین باکتریهای مفید خاکزی شامل ازتوباکتر تثبیت کننده ازت و سودوموناس فلورسنس محرک رشد، نسل جدیدی از هیومیک اسید را ارائه نموده که کارایی ترکیبات هیومیکی را نسبت به سایر اسید هیومیکهای موجود در بازار 15- 25% افزایش می‌دهد.

این محصول هیومیک اسید، مواد آلی و باکتری‌های مفید موردنیاز گیاه را در یک مجموعه فراهم آورده است. مزیت این محصول نسبت به سایر هیومیک اسیدهای موجود در بازار آن است که سایر هیومیک اسیدها تنها مواد هیومیکی به خاک اضافه می‌نمایند و فقر باکتریایی خاک بخصوص در مناطق خشک و کویری را جبران نمی‌نمایند.

همچنین این محصول نسبت به کودهای حیوانی این مزیت را دارد که محتوای هیومیک اسید آن بالاتر است، صرفاً حاوی باکتریهای مفید خاکزی است و احتمال آلودگی به بیماریهای قارچی و تخم انگل‌های موجود در کودهای حیوانی و کمپوست را از بین برده است.

محصول هیومیک پلاس در کارخانه بیوتکنولوژی مدرن شرکت صدرا بیوتک تولید شده، جهت حذف باکتریهای مضر احتمالی پاستوریزه شده و سپس باکتریهای سودوموناس و ازتوباکتر مفید با جمعیت مناسب به آن اضافه شده، بسته‌بندی گردیده و جهت مصرف عرضه می‌شوند.

این برای نخستین بار است که چنین فرمولاسیونیاز هیومیک اسید و باکتری درایران عرضه می‌شود و تکنولوژی تولید آن بصورت انحصاری جهت استفاده این شرکت ثبت گردیده است.

 ملاحظات مهم

از مصرف نمودن همزمان این محصول با سایر سموم کشاورزی و کودها پرهیز نمائید. اختلاط هیومیک پلاس با سایر کودهای شیمیایی بخصوص کودهای ازته سبب آسیب رسیدن به باکتری و غیرفعال شدن هیومیک اسید می‌گردد. از هر گالن 5 لیتری محصول به همراه آب آبیاری برای تقویت یک هکتار مزرعه استفاده نمائید.

دریافت کاتالوگ
humtechplus-e1

  

 

 

ارزش گذاری و انتقال تکنولوژی

module8

فرآیند ارزش گذاری دانش فنی یکی از مهمترین اقدامات در حوزه ارزش بخشیدن به مالکیت معنوی محققین و دانش پژوهان است .همچنین  در حوزه انتقال تکنولوژی نیز          ... ادامه مطلب

خدمات فنی و مهندسی

100000 واحد فني و مهندسي شرکت داراي تخصص و تجربيات ارزشمندي در خصوص طراحي مهندسي، راه‌اندازي و يا نظارت بر اجراي فرآیندهای شیمیایی و بیوشیمیایی... ادامه مطلب

گرنت تحقیقاتی و وام تجاری سازی

100000 شرکت صدرای طبیعت از تحقیقات محققین کشور در راستای تجاری‌سازی آنها حمایت مالی و معنوی می‌نماید. از کلیه محققین حوزه علوم زیستی، شیمیایی، مواد نو، تکنولوژی جدید و... ادامه مطلب 

 طراحی کاتالوگ, طراحی لوگو, طراحی آرم تجاری, طراحی کارت ویزیت, پله برقی, لوله سیمانی, طراحی ست اداری, فیلمبرداری صنعتی, فیلمبرداری صنعتی, عکاسی صنعتی, تسمه بسته بندی, سود پرک, طراحی سایت, سختی گیر مغناطیسی, طراحی کاتالوگ حرفه ای, خدمات برش لیزر, خدمات برش لیزر, پروفیل آلومینیوم, بستنی, ایزوگام دولایه, ایزوگام پلیمری, ایزوگام bpp, ایزوگام bof, آنتی اسکالانت, برش لیزر فلزات, قیمت طراحی کاتالوگ, کمپرسور اسکرو, کمپرسور اسکرو,